Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Jak zorganizować wieczór panieński?

Organizacja wieczoru panieńskiego to nie konstrukcja reaktora atomowego – nie trzeba szczególnej wiedzy, żeby zrobić to dobrze. Ale i tak jest kilka punktów zapalnych, które mogą zepsuć zabawę już na etapie planowania, więc rozsądnie będzie rozważania o wieczorze panieńskim zacząć od absolutnych podstaw.

Kto organizuje wieczór panieński?

Przyjęło się, że organizacją wieczoru panieńskiego zajmuje się świadkowa przyszłej panny młodej. Ten model organizacyjny sprawdza się w większości przypadków, ale czasem oczywiście warto skorzystać z pomocy innych przyjaciółek albo powierzyć to odpowiedzialne zadanie komuś, kto albo ma talent organizacyjny, albo po prostu więcej czasu.

Kto powinien znaleźć się na liście gości?

Tu sprawa jest dość prosta. Teoretycznie świadkowa zna przyszłą pannę młodą na tyle dobrze, żeby samodzielnie skomponować listę gości, ale i panna młoda powinna móc się w tej sprawie wypowiedzieć. Czy jest jakaś stała lista, z której należy korzystać? Nie do końca. Nie wszystkie przyjaciółki panny młodej są jej jednakowo bliskie.

Czy należy wybrać motyw wieczoru panieńskiego?

Przy budowaniu listy zaproszonych warto od razu pomyśleć nad wyborem motywu wieczoru panieńskiego. Jednak jeśli decydujesz się na wieczór tematyczny, pomyśl, czy w gronie najbliższych przyjaciółek panny młodej wszystkie uczestniczki wieczoru przystaną na taką propozycję. Z czego można wybierać?

  • Wyjątkowy wieczór w stylu lat 20, 80 czy 90.
  • Pidżama party, szczególnie jeśli cały wieczór zamierzacie spędzić w domu.
  • Garden party w stylu pin-up.
  • Impreza orientalna, rockowa czy jakakolwiek inna.

Czym kierować się w wyborze miejsca?

W wyborze miejsca ogranicza was tylko wyobraźnia, ale wiadomo, że jeśli zaplanowane zostaną jakieś inne atrakcje: kolorowe drinki, nauka tańca czy gra w kręgle, to tego już w prywatnym mieszkaniu nie zrobicie. Mając na uwadze, że powinno to być naprawdę wyjątkowe wydarzenie, które przyszłej pannie młodej i reszcie uczestniczek imprezy zapadnie w pamięć, możecie dobierać szerzej. Pamiętajcie, żeby znaleźć miejsce, które będzie odpowiednio przestronne (ale nie za duże, żeby nie zeżarły Was koszty), żeby można było skorzystać z sensownego nagłośnienia i oświetlenia, żeby było gdzie zjeść i wypić. Cena oczywiście też będzie istotna, ale zwróć przede wszystkim uwagę na logistykę – jakoś na imprezę musicie dotrzeć i, co może być większym wyzwaniem, wrócić z niej do domów.

Co przygotować na wieczór panieński?

To oczywiste, że organizacja imprezy tematycznej i domówki będzie wyglądała inaczej, ale są pewne utarte zwyczaje, które warto zachować.

  • zabawne gadżety, często o mocno jednoznacznym zabarwieniu 😉
  • mini-kanapeczki i napoje bezalkoholowe, zanim z domówki przeniesiecie się na imprezę do klubu,
  • plany zabaw, szczególnie jeśli wiecie, że bohaterkę wieczoru rajcują na przykład quizy albo luźna gadka, a nie sam taniec.

Te drobiazgi pozwalają w trakcie wieczoru panieńskiego zaznaczyć, że nie jest to zwyczajne babskie spotkanie po godzinach, tylko naprawdę ważna impreza, która się już w takim samym składzie i charakterze nie powtórzy.

Kto ponosi koszt wieczoru panieńskiego?

Dawniej obowiązywała zasada, że wszystkie koszty pokrywa organizatorka, czyli świadkowa. O ile domówkę jeszcze można tak udźwignąć, to już zorganizowanie imprezy tematycznej z jednej tylko kieszeni jest trudne. Dziś nie lada wyzwanie stanowi nawet opłacenie samego klubu, a to przecież dopiero początek. Dlatego najczęściej albo typuje się kilka organizatorek, z których każda zajmuje się jakiś konkretny aspekt, albo urządza się zrzutkę. Oczywiście pomija się w tym przyszłą pannę młodą, choć bywa, że i ona chce partycypować w kosztach.

Gdzie i jak można spędzić wieczór panieński?

Możliwości są niemal nieskończone, warto jednak wspomnieć tylko o najpopularniejszych opcjach.

  • Domówka ze striptizerem. O tym akurat wiemy wszystko, bo współpracujemy ze świetnymi tancerzami, którzy przygotowują pokazy w temacie wyjątkowego wieczoru. Striptiz w domu często wygląda jeszcze lepiej niż w klubie i gwarantuje niezapomniane wrażenia.
  • Klub lub pub – miejsce, w którym wszystkie uczestniczki imprezy czują się prawie jak w domu. Tu co prawda koszty są większe, ale macie do dyspozycji dobrze zaopatrzony bar, muzykę i światło. Jeśli zaprosicie striptizera, to temperatura jeszcze wzrośnie.
  • Hotel blisko lub całkiem daleko. Logistycznie to bywa dość trudne zadanie, ale poza nowymi widokami często macie gotowe atrakcje: basen, SPA, hotelową kręgielnię, restaurację i tak dalej. No i miejsce zamieszkania panny młodej nie ma wtedy znaczenia: bardziej ogranicza Was czas niż przestrzeń.
  • Impreza pod namiotami. Jeśli dobrze dobrać termin imprezy to można cały weekend spędzić pod namiotami nad jeziorem albo w górach. I to chyba najciekawszy wariant w tym sensie, że już naprawdę nie trzeba martwić się o dodatkowe atrakcje, bo te powstają wręcz same z siebie.

Pamiętaj, że to przede wszystkim impreza panny młodej i ma sprawić jej przyjemność. Jeśli całe życie balowała w klubie, to wypad pod namiot niekoniecznie przypadnie jej do gustu. Zanim wprowadzicie w życie nietypowy plan, warto to mimo wszystko przegadać.

Co można dać w prezencie na wieczór panieński?

Lista prezentów może obejmować albo śmieszne gadżety, albo prezenty praktyczne: bielizna i biżuteria to te najczęściej wybierane. Ten temat akurat warto przegadać z panną młodą, bo być może ma już listę prezentów z wedding plannera i wie, które z życzeń pozostaną niezrealizowane – tu powstanie pole do popisu.

Podsumowanie

  • Dogadajcie się, kto płaci, ile i kto za co odpowiada.
  • Ustalcie termin imprezy, miejsce i daty, do których trzeba załatwić poszczególne atrakcje.
  • Pomysły nietypowe zawsze konsultujcie z panną młodą.